MENÜ

Honnan tudjuk, hogy beteg az állat?


Mit tegyünk ha a hörcsög beteg?

Aranyhörcsög betegségeknél ismert az LCM, vagyis az agyhártyagyulladás. Ám szerencsére, az összes törpehörcsög védett ettől a megbetegedéstől! :)

Bőrmegbetegedések

Semmi ok nincs az aggodalomra, ha idpsebb hörcsögök szőre erősebben hullik és a hasuk táján kis kopasz foltok jelennek meg. Ezek a hormonálisan befolyásolt időskori elváltozások semmit sem befolyásolnak az állat jó közérzetén. Jellemző bőrbetegségeket nem ismerünk, ha a táplálás és elhelyezés optimális. Azért, hogy az ekcémákat és a különböző anyagcserezavarral összefüggő bőrelváltozásokat megelőzzük, ügyeljünk arra, hogy a takarmány tartalmazzon megfelelő mennyiségű biotint (H-vitamin). A biotint pl. a joghurt, a hörcsögök egyik kedvenc csemegéje nagy mennyiségben tartalmazza. A bőr és szőrköntös számára nagyon előnyös, ha rövid kúraként heti kétszer 1-2 csepp búzacsíraolajat adunk száraz kétszersültre vagy pirítósra csöppentve.

Hiánybetegségek

A helytelen illetve egyoldalú táplálás hiánytünetek vagy hiánybetegségek megjelenéséhez vezethet. Ha a kereskedelemben kapható hörcsögtápot fő takarmányként adjuk állatainknak, tudnunk kell, hogy ez még nem elég a teljes tápanyag kielégítésére. Ezért ezt tekintsük alaptakarmánynak, amit mindig ki kell egészíteni egy vitaminban és ásványi anyagokban gazdag zöld- és lédús takarmánnyal. A hörcsög a természettől fogva állati melléktakarmányt is igényel. Egy kávéskanál túró vagy joghurt már nagyon sok panaszt megszüntetett, és a hörcsögök szívesen is fogyasztják csemegeként. Télen, november és március között tanácsos minden második nap egy-egy cseppet adni valamilyen multivitamin-készítményből- a törpehörcsögöknek 1-1 csepp is megfelelő. A tünetek: fogyás, a szőr hullása, fáradtság és a mozgékonyság, a mozgás látható hiánya, csökkenése, étvágytalanság. Ha kétségünk van afelől, hogy hiánybetegségben szenved-e állatunk, keressük fel az állatorvost, aki gyógyszeres beavatkozással azonnal segíteni tud a bajon. Általában mindenféle hiánybetegséget magunk is könnyen megelőzhetünk vagy megszüntethetünk, ha vitaminokban és ásványi anyagokban megfelelő gazdag takarmányt nyújthatunk állatainknak. Nem szabad elfelejtenünk, hogy minden vitaminnak meghatározott szerepe van a szervezetben, és ezek hiánya a szervezetet más betegségek fellépésére is fogékonyabbá teszi.

Szempanaszok

Általában véve kevés azon okok száma, amelyek a hörcsögön szempanaszokat váltana ki. Ezek közül az egyik a huzat, amely kötőhártyagyulladást okozhat. A huzatot mindenáron meg kell akadályoznunk. Orvos által felírt gyulladásgátló szemcseppekkel (pl. a Garasone szemcsepp) néhány nap alatt gyógyulást érhetünk el, ha az okot (huzat) is megszüntetjük. A másik veszélyt a nagyon finom szemcsés alomanyag jelenti, amelyből parányi részecskék az állat kapargálása, túrása közben a szemébe kerülhetnek, és ott gyulladást okozhatnak. Ha ilyenkor nem tudunk gyors segítséget nyújtani, a szem a gennyes válladéktól összeragadhat. Ha ez bekövetkezett, mossuk ki a szemet langyos vízbe vagy kamillateába áztatott vattával, végül szemcseppekkel vagy szemkenőccsel kezeljük a gyógyulásig. Napi kétszeri kezelés esetén 2-3 nap alatt rendbe kell jönnie a szemnek. A hasonló balesetek megelőzése céljából használjunk inkább a kereskedelemben kapható nagyobb darabokból álló, durva alomanyagot kisállataink alá. Idősebb állatoknál előfordulhat, hogy a szem és a látás romlik, gyengül. Ez az öregedéssel előrehaladó folyamat akár a látás teljes elvesztéséhez is vezethet ami azonban a legtöbbször az állat közérzetét, életműködését a legkevésbé sem befolyásolja. Ne felejtsük, hogy a hörcsög mint alkonyi vagy éjszakai állat, a világban való tájékozódáshoz sokkal kevésbé használja a szemét, mint pl. mi, emberek.

Hasmenés

A hasmenés tüneteket a hörcsögöknél nagyon komolyan kell vennünk, mert azonnali beavatkozást, segítséget igényel. Hasmenést a túl sokáig tárolt vagy megromlott takarmánymaradványok éppen úgy előidézhetnek, mint pl. takarmányváltás, nedves, vizes alomanyag, lehűlés, megfázás vagy huzat. A fő tünet, hogy az ürülék puha, nedves, és undorító szagú. Vemhes nőstények esetén a melléktünet, az elvetélés lehet, illetve a magzatok el is halhatnak az anyaméhben. Mivel az említett tünetek az állat számára fenyegető veszélyt jelentenek, emellett a legyengült szervezetet más betegségekkel szemben is fogékonyabbá teszik, rendkívül fontos a gyors beavatkozás. A kezelés: a hörcsögöt azonnal meleg helyre kell vinnünk, mintegy 21-24 °C-os környezetbe. Azért, hogy a hőmérsékletet állandó értéken tartsuk, tanácsos egy infravörös lámpát felszerelni. Ennek távolsága a ketrectől/terráriumtól legalább 50cm legyen. A teljes ketrecet/terráriumot alaposan ki kell tisztogatni, ha szükséges, akár naponta. Az alvóodúnak is teljesen száraznak és nagyon tisztának kell lennie. Az észlelés után ajánlatos az odút és a ketrecet is fertőtlenteni. Zöldtakarmányt, valamint olajtartalmú magvakat pl. napraforgómagot vagy diót ebben az időben nem szabad adni. Az alaptakarmány vízbenfőtt rizs, kis darab kétszersült vagy pirítós kenyér, illetve széna lehet. A folyadék veszteség pótlására kamillateát vagy körömvirágteát adjunk. A körömvirágteának különösen a béltraktusban gyógyító hatása is van, ezért naponta kínáljuk meg az állatot többször is egy-egy kávéskanálnyi mennyiséggel. Ha mindezen rendszabályok mellett sem mutatkozna két napon belül a jelentős javulás, feltétlenül forduljunk az állatorvoshoz, mert az állat további gyengülése az elpusztulás veszélyével fenyeget.

Forrás: Michael Kürschner hörcsögös könyve

 

Tünetek, kezelések:

 

Törés és zúzódás: ez akkor történik, ha kiszökik a terrából/ketrecből és magasról esik, illetve ha kézből épp halálugrást vitt véghez. Sajnos nem érzékelik a földtől való távolságot, így szimplán képesek lelépni a tenyerünkről.

 

Kalciumhiány(túlzott mennyiségű napraforgó fogyasztás az oka): táplálkozási probléma, melynek következtében a csontok törékenyebbé válhatnak, megelőzhető ha hörinknek adunk különféle vitaminos rágó, fogkoptató köveket.

 

Édességek (csoki) etetése: ne adjunk az állatkánknak! Egyrészt fogszuvasodást okozhat, másrészt olyan anyagok lehetnek benne, amik károsak az egészségére, esetleg ha raktározni akarja a kis pofikájába előfordulhat hogy nem tudja előkaparni a megolvadt csokidarabot és bennragad, ebből kifolyólag egyéb bajai is lehetnek. Tehát, ne adjunk hörinknek csokit!!!

 

A gyenge minőségű poros forgács alom fokozott vakarózást válthat ki. Ez nem minden forgácsnál fordul elő, ha észrevesszük, hogy állatkánk vakarózik váltsunk forgácsot, ezzel elkerülhetjük a gombás és atkás megbetegedéseket.

 

Ha a bundája ritkuló, hulló, valamilyen betegségre utal, nem feltétlenül atkás, kezelhetjük vitaminos cseppekkel, mert lehet, hogy valamilyen vitamin hiányzik a szervezetéből. Ha nem javul az állapota ajánlatos elvinni dokihoz.

 

Gomba: A szőr hullik, kopasz foltok alakulhatnak ki. A bőr gyulladt lesz és az ellenállóképesége csökken, így ezen a helyeken könnyebben bejuthatnak a baktériumok. Az állatot el kell különíteni a többitől, a fertőzött terrát/akváriumot ki kell tisztítani. Kezelésére én az alábbi gyógymódjavaslatot kaptam: CHINOFUNGIN (kifejezetten gombás kezelésre, bár ez emberi használatra készített gyógyszer), vagy doki által javasolt gyógyszer, attól függően mennyire erős a megbetegedés.

 

 

Veserák, vesedaganat: A vérvizelés, véres vizelet azonnali orvosi vizsgálatot tesz szükségessé. A vizeletben levő vér a veséből, a vesemedencéből, a húgyvezetékből, a húgyhólyagból és a húgycsőből származhat.

 

 

Tályog: gennygyülem, gennyes elváltozás, melyet baktérium okoz. Tályog bárhol keletkezhet az állaton, a külső tályog gyógyítható megfelelő kezeléssel (állatorvos szükséges), de a belső tályoggal nagyon kevesen tudnak valamit is tenni. Nem szabad hagyni, hogy a tályogot a hörcsög elkaparja, elfekélyesedjen, mert további gondok okozója lehet. Rendesen ki kell tisztítani a külső tályogot, majd betadinnal lehet kezelni, de itt is javaslok egy állatorvossal konzultációt, mivel ha rosszul kezelik ki az állatot bele is halhat.

 

 

Kullancs, rüh, bolha, atka: a kullancsot, ha van benne jártasságunk, akkor akár saját magunk is ki tudjuk szedni az állatkánkból (további betegségek okozója lehet ha benne hagyjuk az állatban, illetve beleszakítjuk, vagy nem megfelelően kiszedett kullancs). A legnagyobb problémát a bolhák okozzák. Többféle betegséget is okozhatnak: allergiás bőrgyulladást, vérszegénységet, galandférgességet. Ezek ellen már kaphatók különböző bolhairtó szerek, főleg a nyár-ősz időszakában fordulhat elő. A rühösség főleg a nyakon és a fejen jelentkezik, a szőr kihullik, a bőr felületét kéregszerű pörk borítja. Az állat vakarózik. Elég gyakori a rühatkafertőzés a külső hallójáratban, amely nem terjed rá a bőrre. Az állat rázza a fejét, és gyakran véresre kaparja a fülét és környékét. Kezelés atka esetén a következő: fül mögé 2cseppet cseppenteni és egy hét után ismételni ezt (SH-Rodemectin – ez kifejezetten állatokra használják, nyúl, kisrágcsálók)

 

 

Emésztési gondok: Hasmenés: Legtöbbször a túl sok, vagy nem megmosva adott  friss zöldség, gyümölcs okozza. Előfordulhat akkor is, ha hirtelen változtatunk a megszokott étrenden, illetve ha állatkánknak megromlott, megrohadt zöldségeket, gyümölcsöket, eleséget hagyunk a terrájában. Tartsunk néhány nap diétát száraz magokkal. Székrekedés: Ha túl kevés zöldséget, gyümölcsöt adunk, vagy ha megeszik valamilyen textilt vagy papírt, székrekedése lehet. Gyümölcs kúrával, rostos gyümölcslével általában hamar megoldódik.

 

 

Állatpatikával kapcsolatosan a következő honlapot érdemes felkeresni: http://petpatika.hu/

A betegségek listáját több helyről gyűjtöttem össze, de a http://ricanta.gportal.hu/ –t vettem alapul. Itt még sok hasznos információt lehet találni.

 

Fogak: A rágcsálóknak folyton rágniuk kell valami keményet, hogy ne nőjenek túl nagyra a fogai. A ketrecben legyen valamilyen kemény fa, de rendszeresen kapjon kemény magokat is (pl. héjas mogyoró, dió, száraz kenyér...stb.). Ha a fogak túl nagyra nőnek, állatorvos le tudja vágni.

 

 

 

Egy másik csoportja a betegségeknek genetikai eredetű, amely egyrészt a belterjes szaporulat okozója. A hörcsög hasán egy kicsi piros folt jelenik meg, ami egy hónap után daganattá növi ki magát. Általában ilyenkor búcsút inthetünk a hörinek, mert egy műtétből talán nem ébredne fel, vagy ha megműtenék is nagy valószínűséggel kiújulna a daganata.

Hírek

  • lassú frissítés
    2012-01-29 15:21:17

    Sziasztok!

    Szép lassan frissítem az oldalt, de egyenlőre isleretlen okokból nem tudok képet felrakni, mert az oldal nem engedi.

  • Új hörcsögök!
    2011-09-03 11:01:35

    Ma öt új hörcsög érkezik a tenyészetbe! Négy aranyhörcsög, és egy dzsungi. Minden bizonnyal a holnapi nap folyamán lesznek róluk képek is :3. Kellemes hétvégét mindenkinek :D.

  • 3 alom!
    2011-09-03 10:58:24

    Megszületett az N, az O és a P alom is a tenyészetben! A kicsik Előjegyezhetők!

    Végre újra jó a fényképező gép, így lesznek friss képek a kicsikről.

  • az első kinyomtatott származási lapok :D
    2011-08-19 14:21:41

    Ma elkészült a K-alom nyomtatott származási lapja :D. Három hét múlva kép is kerül rá! :)))

  • hirek, jók és rosszak :(
    2011-08-16 11:31:34

    Megszületett az első fekete alom a tenyészetben! Öt kölyköt számlál, akiket a mamájuk agyonszeretget :).

    Shiroi és Honey is gyerekeket gyártott :D. Az eredmény három gyönyörű pearl baba :))).

    Sammy és Candy alma is megszületett, benne nyolc aprósággal. Barna/bézs kölykök is születtek! A három alomra előjegyzést még felveszek.

     

    Sajnos rossz híreink is vannak :(. Browni távozott az örök szotyimezőkre. Ennek oka, hogy szülés közben komplikációk léptek fel :(. Ég veled gyönyörűm.

  • Lopás védelem
    2011-05-17 17:06:15

     

    Ezentúl se képet se szöveget nem lehet másolni a honlapról. Ugyanis levédettem.

     

Asztali nézet